Altın sahiplerine büyük şok! Artık satışı yasaklanacak: Hazırlığa başlayın

28 Mayıs seçimlerinin ardından, sıkı para politikalarının devreye girmesiyle birlikte altın talebini körükleyecek işlemlere yönelik kısıtlama kararları alan Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni bir sınırlama için hazırlıklarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz yıl dolandırıcılık riskini azaltmak amacıyla ‘kesme altın’ olarak tanımlanan altın türlerini satın almayacaklarını açıklayan birçok kuyumcu sonrasında, bu sefer resmi makamların atacağı adımla altın sahiplerine bir darbe daha vurulacak.

BAKANLIK ÜRETİMİ RESMEN YASAKLIYOR

Altın ve para piyasaları üzerine yaptığı yorumlarla tanınan İslam Memiş, yakın bir zamanda gram altın üretiminin yasaklanacağını öne sürdü.

Ekonomi yönetiminin geçen yıl başlattığı altın işlemlerine yönelik kısıtlama kararlarının bu yıl da devam edeceğini belirten Memiş, 2023’te çeyrek ve yarım gram altın üretiminin durdurulacağını, 2024 yılında ise 22 ayarlık gram altınlarla devam edileceğini ifade etti.

Gelecek aylarda bu yönde bir adım atılacağına dair sektör içinde duyumlar aldığını belirten Memiş, söz konusu hamlenin oldukça yanlış olduğunu vurgulayarak, yetkililerin bu karardan vazgeçmesi gerektiğini dile getirdi.

22 AYARLIK ALTINLARI KAPSAYACAK

Altın üretimine yönelik bu tür kısıtlamaların birikim alışkanlıklarını etkileyeceğini belirten Memiş, bütçesi sınırlı olan ve birikimini gram altın alarak yapan vatandaşların, piyasada bulunan gram altınlara erişiminin kaybedilmesi durumunda, söz konusu birikime gidecek paraların tekrar piyasaya sürülerek enflasyonu tetikleyeceğini öne sürdü.

Memiş, bütçesi dar olan vatandaşlar için etkili bir birikim aracı olan gram altının, geçtiğimiz haftalarda yaşanan sert dalgalanmaların ardından rekor seviyelere ulaştığını belirtirken, yetkililerin bu konuda vatandaşa destek olmasını umduklarını ifade etti.

İlk aşamada söz konusu yasağın yalnızca 22 ayarlık gram altınlar için geçerli olacağını belirten Memiş, ilerleyen zamanlarda bu sınırlamanın 24 ayar için de uygulanabileceği uyarısında bulundu.

Bu adım atıldığında, elinde altın bulunan vatandaşların satış yapabileceğini, ancak kesme altına uygulanan sınırlamanın benzerinin gram altın için de geçerli olacağını belirten Memiş, bu durumda birçok kuyumcunun 22 ayarlık gram altınları kabul etmeyeceğini ve piyasada yaşanan satış talebinin beklentilerin altında kalacağını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x